אימוני כוח לילדים מותר או אסור?

אימוני כוח מציעים לילדים ונוער יתרונות רבים, אך ישנן אזהרות שצריך לזכור. הנה מה שאתם צריכים לדעת על אימוני כוח לילדים ונוער.

תוכן עניינים

אימוני כוח לילדים? התשובה היא כן

אימוני כוח טובים לילדים כל עוד הם נעשים כהלכה, אימוני כוח מציעים יתרונות רבים לילדים ונוער מגיל 7. אימוני כוח הם רעיון טוב לילדים שפשוט רוצים להיראות ולהרגיש טוב יותר. למעשה, צורת פעילות גופנית זו עשויה להכניס את ילדכם לבריאות וכושר טובים יותר לכל החיים .

אימוני כוח – לא הרמת משקולות
אל תבלבלו בין אימוני כוח להרמת משקולות, או פיתוח גוף. ניסיון להגדיל מסת שריר עלול להעמיס יותר מדי על גידים ואזורי סחוס שעדיין מתפתחים אצל ילדים.

כשזה נוגע לאימון ילדים, התנגדות קלה ותנועות מבוקרות הם הדרך הטובה ביותר – עם דגש מיוחד על טכניקה נכונה ובטיחות. ילדכם יכול לעשות תרגילי כוח רבים כנגד משקל הגוף שלו או כנגד גומיות התנגדות. משקולות חופשיות לא באות בחשבון בהתחלה. לאחר תקופת אימונים ניתן לשקול משקולות ממש קלות אולי של קילו או שתיים.

מהם היתרונות של אימוני כוח לילדים?

אם אימוני הכוח נעשים כראוי, אימוני כוח יכולים להגביר כוח וסיבולת שרירים, אימוני כוח עוזרים להגן על השרירים והמפרקים של ילדכם מפני פציעות ספורט, אימון התנגדות עוזר לשפר את הביצועים של ילדכם כמעט בכל ענף ספורט, מריקוד והחלקה אמנותית ועד כדורגל וכדורסל.

זכור שאימוני כוח אינם מיועדים רק לספורטאים. גם אם ילדכם אינו מתעניין בספורט, אימוני כוח יכולים:

  • לחזק את עצמות ילדכם
  • לעזור לקדם לחץ דם בריא ורמות כולסטרול תקינות
  • לעזור לילדכם לשמור על משקל תקין
  • לשפר את הביטחון העצמי וההערכה העצמית של ילדכם

מתי ילד יכול להתחיל באימוני כוח?

במהלך הילדות תוך כדי פעילות גופנית ילדים משפרים את המודעות ואת השליטה והאיזון בגוף. עם זאת, כבר בגיל 7 או 8, אימוני כוח יכולים להפוך לחלק חשוב מתוכנית כושר כוללת – כל עוד הילד בוגר מספיק כדי לעקוב אחר ההנחיות ומסוגל לתרגל טכניקה נכונה.

משרד הבריאות ממליץ לילדים בגיל בית ספר לבצע 60 דקות או יותר של פעילות גופנית בכל יום. במסגרת פעילות זו, מומלץ לבצע תרגילי חיזוק שרירים ועצמות 3 ימים בשבוע ואימון אירובי כמו הליכה מהירה בין 3-4 פעמים בשבוע.

אימון כוח הוא לא בהכרח הגדלת מסת השריר

אתם יכולים להסביר לילדכם שאימון כוח נועד להגביר את כוח השרירים והסיבולת. "ניפוח השריר" או הגדלת מסת השריר הוא משהו אחר לגמרי.

מומלץ מאוד לבקש מרופא המשפחה שלכם אישור שאכן הילד יכול להתחיל להתאמן באימון כושר מבוקר בהשגחה. התייעצות היא חובה במיוחד אם לילדכם יש בעיה בריאותית ידועה.

מהי הדרך הטובה ביותר להתחיל תוכנית אימוני כוח לילדים?

תוכנית אימוני כוח של ילד היא לא בהכרח גרסה מוקטנת של מה שאדם מבוגר היה עושה. זכרו את העקרונות הכלליים הבאים:

  • התייעצו עם איש מקצוע מומחה
  • התחילו עם מאמן כושר אישי שיש לו ניסיון באימוני כוח לילדים ונוער – המאמן יכול ליצור תוכנית אימונים בטוחה ויעילה המבוססת על גילו, גודלו, כישוריו והפעילויות שילדכם אוהב.
  • ניתן גם לרשום ילדכם לשיעור אימוני כוח המיועד לילדים.

מהלך האימון:

חימום לפני האימון – עודדו את ילדכם להתחיל כל אימון כוח עם 5 עד 10 דקות של פעילות אירובית קלה, כמו הליכה, קפיצה בחבל או ריצה במקום. זה מחמם את השרירים ומכין אותם לפעילות נמרצת יותר. לאחר שהאימון מסתיים מתיחות קלות הן גם רעיון טוב.

באימוני הכוח הראשונים מספיק סט אחד או שניים של 12 עד 15 חזרות. התנגדות לא חייבת להגיע ממשקולות. גומיות התנגדות ותרגילי משקל גוף, כמו שכיבות סמיכה, הן אפשרויות יעילות אחרות.

שימו דגש על טכניקה נכונה – הצורה והטכניקה חשובות יותר מכמות המשקל שילדכם מרים. ילדכם יכול להגדיל בהדרגה את ההתנגדות או את מספר החזרות ככל שהוא או היא מתקמדמים באימונים או מתבגרים.

פיקוח – אל תיתנו לילכם לעשות אימון כוח לבד. השגחת מבוגר שיודע קצת על טכניקת אימוני כוח נכונה היא חשובה.

מנוחה בין אימונים – ודאו שילדכם נח לפחות יום שלם אחד בין אימון כל קבוצת שרירים ספציפית.
תמשיכו לעשות כיף – עזרו לילדכם לגוון בשגרה כדי למנוע שעמום.
התוצאות מגיעות בן לילה. אולם בסופו של דבר, ילדכם יבחין בהבדל בחוזק השרירים ובסיבולת.

Facebook
Twitter
Pinterest