אסטרטגיות הרזיה לילדים ונוער עם עודף משקל

אם ילדכם סובלים מעודף משקל או השמנת יתר, לעזור להם להגיע למשקל בריא הוא אחד הדברים הטובים ביותר שתוכלו לעשות עבורם כעת ובעתיד. אבל מהי הדרך הנכונה לעשות זאת? התשובה קשורה הרבה פעמים לגיל הילד שלכם, ולאופי שלו.

תוכן עניינים

פירות וירידה במשקל

מהו המשקל הנכון לילדים שלי?

אין משקל אחד שכל הילדים צריכים להגיע אליו כדי להיות בריאים. הטווח הנכון תלוי בגובהם, במגדרם, ובגילם. למעשה, ילדים רבים לא צריכים לרדת במשקל – הם צריכים פשוט לשמור עליו ככל שהם גדלים. אם אתם לא בטוחים שמשקל הילד שלכם תקין תוכלו להתייעץ עם רופא הילדים שלכם או תזונאי קליני.

איך אתם יכולים לדעת אם הילדים שלכם צריכים להרזות? מומלץ מאוד להתייעץ עם מומחה. רופא או תזונאי יכולים לעזור לכם להחליט אם משקל הילדים שלכם תקין. כמו כן, תוכלו לקבל מהם טיפים ועצות שעשויות לעזור לכם לדעת במה להתמקד כדי לעזור לילדכם להגיע למשקל בריא, ללא קשר לגילו.

הרזיה או שמירה על משקל גוף תקין עבור גילאי 5 עד 6

מהי המטרה שלכם? ברוב המקרים, ילדים בגילאים אלו צריכים להישאר באותו משקל או לעלות במשקל בקצב איטי. אם אתם בטוחים שהילד שלכם סובל מעודף משקל לאחר שהתייעצתם עם מומחה הנה מה שתוכלו לעשות:

כשזה נוגע לילדים מאוד צעירים, אתם אחראיים על השגרה שלהם. ודאו שהיום של ילדכם כולל לפחות 60 דקות של פעילות, בין אם זה פעילות בפארק, משחק בחצר, או קפיצה בסלון בתור משחק – פשוט תנו להם לעשות מה שהם אוהבים – כל עוד הפעילות גורמת להם להזיע זה אומר שהם בכיוון הנכון. ניתן לבצע גם פעילויות קצרות לסירוגין המתחלקות על פני משך היום ומצטברות סה"כ לשעה – הן אפקטיביות באותה מידה.

אז מה בנוגע לארוחות וחטיפים? תמיד כדאי להציע לילדים מגוון אפשרויות בריאות ומזינות. ילדכם וכל המשפחה – יכולים לאכול בריא יותר בכמה צעדים פשוטים:

אחד הדברים הכי חשובים הוא לצמצם במזון מהיר. "פסט פוד" או "ג'אנ'ק פוד" נוטה להיות בעל קלוריות ושומן רווי רב יותר מאשר שאר המזונות. במקום מזון מהיר מלאו את הצלחת של ילדכם בפירות וירקות, והחליפו לחם לבן, אורז ופסטה בגרסאות הדגנים המלאים שלהם. במזונות מלאים יש סיבים, שיכולים לעזור לילדכם להרגיש שובע לזמן רב יותר. אם הילד שלכם לא אוהב את השינויים האלה בהתחלה, אל תוותרו. מחקרים מראים שילדים נוטים לאכול משהו אחרי שראו אותו בצלחת שלהם כמה פעמים.

אל תגישו משקאות ממותקים (ואל תחזיקו אותם בבית). החליפו סוגי מיץ מלאים בסוכר במים וחלב רזה או דל שומן. תמיד הקפידו לעודד הרגלי אכילה נכונים. 3 ארוחות ושתי חטיפים בריאים ביום יכולים למנוע מילדכם להיות רעבים מדי – דבר המוביל להתקף אכילה המוביל לעלייה במשקל.

בצעו שינויים קטנים. שינויים קיצוניים מידי בתפריט של​​המשפחה יכולים להשאיר את ילדכם מוטרדים או מבולבלים. התחילו עם כמה שינויים קטנים בכל שבוע. שוחחו עם ילדכם על הבחירות שאתם עושים, הסבירו להם שחלק מהמאכלים נותנים להם יותר אנרגיה לשחק או לחשוב.

גילאי 7 עד 13 - הרזיה או שמירה או משקל נכון ושמירה על אורח חיים בריא לאחר מכן

גילאי 7 עד 13 – המטרה היא ברוב המקרים, להישאר באותו משקל או לעלות אותו בקצב איטי. במידה ואתם חוששים שהילד שלכם סובל מעודף משקל התייעצו עם מומחה כמו רופא משפחה או תזונאי קליני.

אז מה אתם יכולים לעשות כדי לשמור על משקל תקין של ילדכם? לילדים בגילאים האלה יש דעות משלהם. אבל הם עדיין צריכים עזרה מההורים. וכאן זה תפקידכם לתת לילדכם את הכלים והעזרה הדרושה כדי שיוכלו לעשות בחירות בריאות לאורך החיים. האסטרטגיות הבאות יכולות לעזור:

מלאו את המטבח שלכם במזון בריא ומזין. עד עכשיו, אולי אפשרתם לילדכם לבחור לעצמם לחטיפים. מעכשיו נסו אתם להמליץ עבורם על חטיפי בריאות, והוציאו את הג'אנק פוד מחוץ לבית. השתדלו מידי פעם לאפשר להם את החטיפים האהובים עליהם – מחקרים מראים שהגבלת מזונות עלולה לגרום לילדים שלכם לרצות לאכול אותם אפילו יותר.

הגדירו כללי בסיס לזמן מול הטלוויזיה והמחשב. הזמן שילדים מבלים בישיבה מול מסך הוא זמן שהם לא פעילים. כשזה הופך להרגל, זה מוביל לעלייה במשקל. ודאו שילדכם יודעים שיש להם רק פרק זמן מוגדר לשימוש בטלוויזיה, בסמארטפון, במשחקי הווידאו או במחשב.

כשזמן המסך נגמר, עודדו אותם לקום ולעשות פעילות גופנית. ילדים בגיל זה זקוקים לאותה כמות פעילות גופנית כמו ילדים צעירים יותר – בסך הכל 60 דקות לאורך היום. זה יכול להיות רכיבה על אופניים, שחייה, כדורגל או כדורסל.

הכניסו אותם למטבח. זה זמן טוב ללמד אותם על אכילה בריאה. תנו להם לעזור לכם לתכנן את התפריט, לקנות מצרכים ולבשל ארוחות. רוב הסיכויים שהם יתרגשו יותר מארוחה בריאה אם ​​היה להם חלק בהכנתה.

איזה תפריט או אורח חיים נכון עבור גילאי 14 עד 18

בני נוער יכולים לבחור בעצמם באורח חיים בריא. אך לעתים מכיוון שמדובר במשימה לא פשוטה, לעזרה של ההורים יש חשיבות רבה. מומלץ להחליט ביחד עם ילדכם על תוכנית פעולה, כדי לעזור להם לעשות בחירות חכמות. השתדלו להביא את כל המשפחה למסלול הנכון מבחינת תזונה, פעילות גופנית ופחות זמן מול המסך.

הפכו את הבריאות למטרה. הערות "לא במקום" לגבי משקל ילדכם יכולות לפגוע בהערכה העצמית שלהם. הסירו את הפוקוס מירידה במשקל. השיחה צריכה להיות על להיות בריא ופעיל, לא על הגעה לגודל או משקל מסוים.

הקפידו על שעות קבועות לארוחות משפחתיות. חשוב לשבת לאכול כמשפחה לעתים קרובות ככל שתוכלו. מחקר אחד מצא שילדים שהיו להם ארוחות משפחתיות קבועות לפחות שלוש פעמים בשבוע היו בסבירות גבוהה ב-27% לאכול מזונות בריאים מאשר אלה שלא.

הציעו תמיכה – אם ילדכם אומר שהוא רוצה להרזות, חשוב להבין מה גורם המוטיבציה שלו. האם ילדים אחרים מציקים להם לגבי המשקל שלהם? האם הם מנסים לחכות מבנה גוף של סלב (ידוען) ? ודאו כי הרצון לרדת במשקל מגיע ממקום נכון, ודאו שהם מבינים שהמראה החיצוני הוא לא החלק החשוב, הסבירו שהחלק החשוב ביותר הוא לשמור על משקל תקין כי זה בריא, וגם נותן אנרגיה לזוז ולחשוב.

לאחר מכן, תוכלו לדבר על דרכים ספציפיות לתמוך בהם, כמו הרחקת ג'אנק פוד מהבית, ותכנון פעילות משפחתית כמו רכיבה על אופניים בכל ערב.

האם ילדכם רוצה לנסות תוכנית הרזיה פופולרית? חלק מהתוכניות האלה לא מתאימות לילדים כלל. הקפידו לוודא כי הם בוחרים תוכנית שאינה מסוכנת עבור בריאותם. השתדלו להתייעץ עם הרופא של ילדכם או התזונאית לפני שהם מתחילים תוכנית הרזיה כלשהי.

עודדו אותם לזוז – ילדים ובני נוער זקוקים לשעה של פעילות גופנית בכל יום. אפשר לחלק את השעה על פני פעמיים או שלוש פעילויות קצרות יותר המסתכמות יחד ל-60 דקות. עזרו להם למצוא סוג של פעילות גופנית שהם נהנים ממנה, כמו ריקוד, כדורגל, קיקבוקס או ספינינג.

זכרו – להיות כמה שיותר זמן בתנועה אומר פחות זמן מול מסך הטלויזיה או משחקי הוידאו.

לסיכום: התמדה, כוח רצון, ומוטיבציה עם הגורמים החשובים ביותר בדרך לנהל אורח חיים בריא או לרדת במשקל. אני יודע שזה קשה, אך אל תוותרו על הבריאות שלכם או של ילדכם. בהצלחה! 

Facebook
Twitter
Pinterest