ההשפעות המזיקות של ביוש והשמנה

יש אנשים המאמינים שצריך לגרום לילדים הסובלים מעודף משקל להתבייש במשקלם או בהרגלי האכילה שלהם כדי להניע אותם להיות להפחית ממשקל גופם ולהיות בריאים יותר. עם זאת, ראיות מדעיות מאשרות ששום דבר לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת.

תוכן עניינים

ספירת קלוריות

ביוש השמנה והשפעותיו המזיקות

במקום להניע ילדים, שיימינג או בעברית "ביוש" גורם לילדים הסובלים מהשמנה להרגיש נורא עם עצמם, וגורם להם לאכול יותר ולהשמין יותר.

מה זה "ביוש" השמנה?

ביוש השמנה הוא ביוש הנוגע לאנשים בעלי עודף משקל – ובעצם מדובר בביקורת והטרדה של ילדים הסובלים מהשמנה כדי לגרום להם להתבייש בעצמם. האמונה היא שביוש השמנה עשוי להניע ילדים בעלי עודף משקל לאכול פחות, להתאמן יותר ולרדת במשקל. ברוב המקרים, אנשים שמביישים אחרים הם בדרך כלל רזים ומעולם לא נאלצו להיאבק בבעיית משקל.

מחקרים מראים שחלק גדול מהדיון על השמנת יתר ברשתות החברתיות כרוך בביוש בנושא עודף משקל, שהופך לעתים קרובות להטרדה ובריונות ברשת – במיוחד נגד נשים. למעשה, ישנן קהילות מקוונות שבהן אנשים מתאספים במיוחד כדי לצחוק על אנשים אחרים הסובלים מעודף משקל.

חשוב להבין שהקנטה ואפליה של ילדים הסובלים מעודף משקל גורמים לנזק פסיכולוגי אדיר ומחמיר את הבעיה.

סיכום ביניים
ביוש אדם או ילד על רקע של השמנה הוא פעולה של ביקורת והטרדה של אנשים או ילדים הסובלים מעודף משקל וכנראה אכילת יתר. לעתים קרובות ההצדקה של הביוש תהייה שזה עוזר להניע אנשים או ילדים לעשות משהו בקשר לעודף המשקל שלהם, אבל מחקרים מראים השפעה הפוכה לגמרי.

לחץ גורם לילדים הסובלים מעודף משקל לאכול יותר ולהשמין

ביוש גורם לילדים הסובלים מעודף משקל לאכול יותר ואפליה גורמת ללחץ ומשפיעה לרעה על ילדים.

מחקרים רבים תומכים בכך שכל סוג של שיימינג בנושא השמנה גורם לילדים הסובלים מעודף משקל להילחץ, לאכול יותר קלוריות ולעלות יותר במשקל.

כל הנתונים האלה מראים שלא סביר שביוש יניע ילדים לרדת במשקל.

בעיות נפשיות המזיקות לילדים עם השמנת יתר

דיכאון – ילדים המופלים לרעה בשל בעיית משקל נמצאים בסיכון גבוה יותר לדיכאון ולבעיות נפשיות אחרות.
הפרעות אכילה – ביוש השמנה קשור לסיכון מוגבר להפרעות אכילה, כמו אכילה כפיייתית.
הערכה עצמית מופחתת – ביוש השמנה קשור להערכה עצמית נמוכה.
מתח – אדם הסובל ממתח חשוף יותר לעלייה במשקל, עלייה ברמות הקורטיזול ובעיות נפשיות, כמו כן, אפליה על רקע של השמנה עלולה להעלות את הסיכון למחלות כרוניות שונות.
אין ספק בכך שמחקרים מראים ששיימינג פוגע בילדים – הן פסיכולוגית והן פיזית.

בשורה התחתונה
הקנטת ילדים "ביוש" על רקע של עודף משקל – מובילה ללחץ וגורמת לעודף משקל ולילדים עם השמנת יתר לאכול יותר.

צורה זו של בריונות עלולה לא רק לגרום לעלייה נוספת במשקל אלא גם קשורה לדיכאון, הפרעות אכילה, הערכה עצמית מופחתת וסיכון מוגבר לבעיות נפשיות ופיזיות שונות אחרות.

Facebook
Twitter
Pinterest