ילדים עם עודף משקל והשמנת יתר

השמנת יתר בילדות הגיעה לממדים של מגיפה בכל העולם. עודף משקל בילדות הוכח כבעל השפעה שלילית על הבריאות הפיזית והנפשית כאחד על ילדים או בני נוער הסובלים ממנו

תוכן עניינים

פעילות גופנים

השמנת יתר בילדות - התגרות והצקות

ילדים הסובלים מהשמנה חשופים מאוד להתגרות ובריונות עניין אשר יכול להיות בעל השלכות משמעותיות על הנפש וכתוצאה מכך על הישגים בלימודים.
יתר על כן, השמנת ילדים יכולה לפגוע בכל ילד/ה מבחינה רגשית מפני שהערכה העצמית מתרסקת ועקב כך איכות החיים הכללית נפגעת מאוד.

כדי להילחם במגפת ההשמנה הנוכחית נדרש לנטרל את המגמה העולה הזו שמסכנת את בריאותו ורווחתו של הדור הבא.

עודף משקל והשמנת יתר אצל ילדים הם דאגות חשובות לבריאות הציבור ברחבי העולם. על פי מחקר של ארגון הבריאות העולמי צעירים הסובלים מהשמנת יתר סובלים מבעיות נשימה, כמו כן, יש להם סיכון גבוה יותר לשברים, יתר לחץ דם, מחלות לבביות, סכרת, וכמו שכתבתי בעבר בעיות נפשיות.

הפרעות השמנה ועודף משקל - השלכות שליליות בולטות

להשמנה ולעודף משקל יש השפעה פסיכולוגית מזיקה על הפרט הסובל מהם. על פי מחקרים פסיכולוגיים חברתיים והתנהגותיים על ההשפעות של השמנת ילדים, מגלות שילדים שמנים נוטים יותר לחוות דימוי עצמי נמוך, בידוד חברתי ,אפליה, דיכאון וירידה באיכות החיים.

הפרעת אכילה מופרזת ואובדן שליטה באכילה

הפרעת אכילה מוגזמת היא מצב בו אדם צורך כמויות עצומות של מזון באופן בלתי נשלט ואינו מסוגל להפסיק לאכול – הפרעה זאת נפוצה גם בילדים או מתבגרים. במחקר נמצא שילדים ונוער מגיל 6-13 אמרו שהם חווים תחושה של איבוד שליטה בזמן האכילה עם קשר ישיר לכמות המזון הנצרכת.

השפעה על איכות החיים

ילדים שמנים דיווחו על איכות חיים נמוכה יותר בבית הספר וגם על קשיים פיזיים, רגשיים, וחברתיים המצביעים על כך שלהשמנה יש השפעה מזיקה על חיי היומיום של הילדים. על פי מחקר יש השפעה משמעותית על חיי הילדים עד שהם מגיעים לבגרות עקב בריונות, הקנטות, בידוד חברתי, ודחייה.

בריונות והקנטות לגביי המשקל

לבריונות והשפלה מצד ילדים אחרים או בני משפחה יש השפעה משמעותית על ילדים ונוער בעלי עודף משקל או השמנת יתר. ילדים שמנים עם עודף משקל הם בעלי הערכה עצמית וביטחון ירודים יותר מילדים במשקל תקין.

לבריונות יש השפעה גדולה על הרווחה הרגשית והפיזית של ילדים, בריונות היא סוג של אלימות הכרוכה בהתעללות מכוונת, חוזרת ונשנית כלפי ילדים אחרים עם מטרה של גרימת נזק לקורבן.

איך עודף משקל ושיימינג יכולים להוביל להפרעות אכילה חמורות

בריונות זכתה לתשומת לב ארצית בשנים האחרונות בשל השכיחות וההשפעה על ילדים ובני נוער. כתוצאה מכך, נוצרו תוכניות בכל רחבי הארץ כדי לפעול להגנה על ילדים שנפגעו מבריונות פיזית, מילולית, חברתית ובריונות ברשת.

עודף משקל יכול להוביל לתוצאות בריאותיות שליליות, כולל התפתחות של הפרעת אכילה. רבים שנאבקים בהפרעת אכילה מציינים את נושא הבריונות כטריגר הראשוני להפרעת האכילה שלהם.

הכרחי ללמד את הילדים שלנו – שבריונות בנושא עודף משקל אינה מקובלת.

מבחינה תרבותית אנו נמצאים בתקופה המעודדת רזון ומי שמצליח לשמור על משקל גוף אידיאלי זוכה להערכה. יש הטוענים כי הערצה שיש כלפי אנשים רזים מסייעת להתפתחות של הפרעת אכילה. מחקרים מראים כי ילדים מגיל 6 יכולים להביא דאגות לגבי משקל הגוף שלהם. מבין הילדים בגילאי בית הספר 50-60% מודאגים מהמשקל שלהם.

כל אחד יכול להיות מושפע מהפרעת אכילה – כל מגדר, או רקע סוציו-אקונומי

מה הסכנה? ילדים בעלי עודף משקל שעוברים שיימינג בבית הספר יכולים להיות חשופים לבעיות בריאות פסיכולוגית ופיזית.

זהו תפקיד ההורים וצוות בית הספר להסביר לכל הילדים שלהקניט מישהו בגלל המשקל שלו אף פעם לא מקובל.

כאשר ילד מתבייש במשקל שלו, הוא יכול להתעמק בהתנהגויות לא בריאות כמו אכילה מוגזמת או אמצעי שליטה במשקל ולקחת את הנושא לקיצוניות. בריונות המתבססת על עודף משקל בילדים ונוער נקשרה גם לרמות נמוכות יותר של פעילות גופנית וגישה שלילית לגבי ספורט.

מה הפתרון? ההמלצה שלי היא לבטל כל דיבור עצמי שלילי לגביי הגוף. אם אתם מאפשרים חשיבה ביקורתית ולא נחמדה כלפיי עצמכם, סביר יותר שתקבלו זאת גם מאחרים. דברו וחשבו על עצמכם באור חיובי.

אמנם זה ברור שילדים יכולים להגיד או לעשות דברים מטרידים, אבל הם לא תמיד יידעו שנפגעתם עד שתגידו משהו.

הכירו את הסימנים להפרעת אכילה – על ידי למידת והבנת הסימנים והתגובה הנכונה להם, אתם יכולים לעזור לילדים שאולי נאבקים עם הפרעות אכילה שונות.

Facebook
Twitter
Pinterest