עודף משקל אצל ילדים והקושי לפתח קשרים חברתיים

כמעט כל ההורים מבינים את הבעיה החברתית המתפתחת בדרך כלל אצל ילדים ומתבגרים הסובלים מעודף משקל. מלבד הפן החברתי בפן הבריאותי השמנה מנבאת תחלואה בשלב מאוחר יותר בחיים
השמנה

סביבה חברתית שאינה תומכת והקשר לעודף משקל אצל ילדים ונוער

גורמים שונים עלולים להשפיע על הקושי לרדת במשקל אצל ילדים בעלי עודף משקל. יחס חברתי עוין ושלילי כלפי נושא ההשמנה עלול להקשות על שליטה וירידה במשקל.

האם ניתן להתערב במורכבויות אלו?

במשך השנים בהם אני מאמן ילדים ונוער אני לומד שוב ושוב כיצד בושה הקשורה למשקל מנבאת רמות שונות של סימפטומים דיכאוניים, וכיצד עודף משקל וחיבור חברתי עשוי לסייע או להרוס תהליך של ירידה במשקל. בושה במראה הגוף מנבאת באופן ישיר וברור תסמיני דיכאון. אך לילדים ונוער מגיל 9-13 עם עודף משקל יש סיכון מוגבר באופן משמעותי.

השפעות שליליות בעתיד
משקל הילד והמתבגר מופיעים בראש סדר העדיפויות של בריאות הציבור במדינות רבות בעולם מכיוון שהם מנבאים תחלואה חמורה בשלב מאוחר יותר בחיים, תחלואה כמו סוכרת, מחלת לב כלילית ועוד. . עם זאת, ישנן השפעות שליליות מיידיות יותר של משקל גוף גבוה אצל ילדים ונוער הקשורות לבריאות הנפש, כמו דיכאון.

מחקרים קבעו שילדים ומתבגרים שהוגדרו קלינית כשמנים היה סיכון גבוה ב-30% להיות בדיכאון. אחת הסיבות העיקריות היא שנושא עודף המשקל אצל ילדים ובני נוער סובל מסטיגמה חברתית שלילית ויכול להוביל לאפליה והתעללות הקשורים לעודף המשקל. התגרות ודחייה הם חלק קטן מהקשיים העוברים על ילדים ונוער הנמצאים במצב הזה. חלק מההתעללות עלולה להופיע אפילו מגיל הגן.

חווית צורות אלו של דחייה חברתית והדרה פיזית נוטות לקדם תחושות של חוסר ערך וכתוצאה מכך מצוקה פסיכולוגית הרלוונטית להחמרה של דיכאון או חרדה חברתית.

נורמות חברתיות

באופן כללי יותר, סביבות חברתיות אשר עוינות לנושא ההשמנה, נוטות לקדם ולטפח תחושת בושה מהשמנה. האמונה שאדם או במקרה שלנו ילדים ונוער לא מצליחים לעמוד בנורמות חברתיות הקשורות למה שנתפס "כגוף מקובל – גוף רזה" – מובילה לשיימינג ובכך תורמת למצב רוח מדוכא.

תחושת בושה והשמנה

בושה היא רגש עוצמתי כואב ומעיק במיוחד, וכאשר מופנמת היא גם רגש שעלול לדכא. הסיבה לכך היא שתחושת בושה קשורה להרהור עצמי רב יותר.
מאוד חשוב להבין את תפקיד הבושה במניעת השמנת יתר והתערבות. המתח הנפשי והחברתי מתבטא בתסמיני דיכאון, ויכול גם לנבא קשיים בירידה במשקל או אפילו לגרום לעלייה נוספת במשקל.

אמנם יש עניין הולך וגובר בדרכים חדשות להבנת השמנת יתר כתופעה חברתית אך לעתים רחוקות קיימת התייחסות למורכבויות של סביבות חברתיות או להשפעותיהן הרגשיות – בדרך כלל ההתמקדות דווקא בשינויי התנהגות של הפרט (הילד/ה או נער/ה) והמשפחה כדי לעודד אכילה בריאה ופעילות גופנית.

Facebook
Twitter
Pinterest